Co zrobić z folią ochronną zabezpieczającą profile?

Co zrobić z folią ochronną zabezpieczającą profile?

Dostawca powinien przywieźć okna, w których profile są dokładnie zabezpieczone folią ochronną. Montażyści nie usuwają folii podczas montażu, by nie uszkodzić powierzchni PCW, szczególnie jeżeli w obiekcie trwają jeszcze inne prace budowlane. Folie powinniśmy ściągnąć najpóźniej w ciągu miesiąca po montażu okien. Później usunięcie może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, ponieważ klej z folii może pod wpływem działania słońca i warunków atmosferycznych „zespawać się” z tworzywem profilu okiennego. W skrajnej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się wymiana zgrzanych elementów na nowe, po przełożeniu szyb.

Jeśli okna są składowane w magazynach, to folia ochronna nie powinna być na nich dłużej niż trzy miesiące i między innymi dlatego nie zaleca się przechowywania okien PCW na budowach na zewnątrz, bez zadaszenia.

Co zrobić jeśli się zagapimy i folia na dobre przyklei się do profili? Trzeba czyścić powoli, cierpliwie stosując chemiczne środki czyszczące i polerujące przeznaczone do PCV. Najlepiej zgłosić problem do producenta okien, by polecił odpowiednie preparaty i narzędzia. Jednak działa tu zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć – więc nie czekajmy z odklejeniem folii sądząc, że dzięki temu okna dłużej będą wyglądały jak nowe… Niestety może się stać wręcz przeciwnie.